Artykuły

 

Ochrona danych osobowych jest zagadnieniem, o którym każdy słyszał, a większość uważa, że go to nie dotyczy. Czy na pewno!?

Otóż zagadnienie „ochrony danych osobowych” dotyczy każdego z nas.  Człowiek współczesnego świata wielokrotnie udostępnia swoje dane do różnych celów, niejednokrotnie kilka razy w ciągu dnia i często nie zdaje sobie z tego sprawy.

Kiedy udostępniamy swoje dane osobowe?

Dane osobowe udostępniamy niejednokrotnie samodzielnie np. dokonując zakupu w sklepie internetowym, odbierając kartę stałego klienta, w przychodni czy szpitalu, a nawet w szkole, czy zakładzie pracy.

W związku z tym, iż nasze dane są przetwarzane przez wiele różnych podmiotów, a każda osoba fizyczna udostępnia swoje dane w konkretnym celu to obowiązujące przepisy prawa zobowiązują podmioty, zarówno prywatne jak i państwowe do ich szczególnej ochrony.

Znaczenie ochrony danych osobowych nabiera coraz większego znaczenia, szczególnie to zagadnienie zyska na znaczeniu z dniem 25 maja 2018 roku, czyli z chwilą wejścia w życie RODO, które stanie się podstawowym aktem prawnym w tej kwestii.

Czy zostało dużo czasu do tego, aby się przygotować w zakresie ochrony danych osobowych?

Tak i nie.  Biorąc pod uwagę, że dokument wszedł w życie 25 maja 2016 roku to (…). W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych ADO powinien przeprowadzić weryfikację choćby obszarów w zakresie:

 1. procesu odbierania zgód na przetwarzanie danych osobowych oraz praw osób, których dane dotyczą;
 2. mechanizmów ochrony danych osobowych i treści klauzul zawierających obowiązek informacyjny;
 3. zasad profilowania do wymogów RODO;
 4. stworzenia w grupach kapitałowych jednego modelu administratora;
 5. zawartych umów z podmiotami przetwarzającymi dane;
 6. rejestru czynności przetwarzania i procedur zgłaszania naruszeń do GIODO.

Każdy Administrator Danych Osobowych powinien sobie zadań kilka pytań, które pozwolą mu określić swój zakres wiedzy o  zagadnieniu „ochrona danych osobowych”.

Czy wiem, co oznaczają pojęcia:

 • ADO, ABI
 • Dane zwykłe, to (…)
 • Dane wrażliwe, to (…)
 • Czy posiadam politykę bezpieczeństwa i instrukcję zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych?
 • Czy w mojej organizacji przeszkolono pracowników w zakresie ochrony danych osobowych?
 • Proaktywne podejście do ochrony danych pochodzi z … i wymagać będzie …

Zastanów się, czy jesteś w stanie już dziś samodzielnie odpowiedzieć na powyższe pytania?

Jeśli masz wątpliwości, to skontaktuj się z nami.

Andrzej Kręcichwost

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress